Choose your language Choose your language

Bełżec - Bełz. Turystyczny szlak transgraniczny


Idź do treści

Włodzimierz Wołyński


Włodzimierz Wołyński powstał w II połowie X wieku i swą nazwę zawdzięcza księciu kijowskiemu Włodzimierzowi Wielkiemu. W 988 roku Włodzimierz stał się stolicą księstwa Włodzimiersko - Wołyńskiego i stolicą biskupstwa prawosławnego. Następnie był przedmiotem terytorialnej rywalizacji Polski i Litwy, by w 1569 roku zostać częścią Korony. Po rozbiorach Polski Włodzimierz znalazł się w zaborze rosyjskim, a w okresie międzywojennym był miastem powiatowym II RP. W latach 1939 - 41 oraz 1944 - 1991 należał do ZSRR.Obecnie jest miastem rejonowym Ukrainy, liczącym ponad 40 tys. mieszkańców.

Warto zobaczyć:
- Sobór Uspieński [XII-XIX wiek],
- Cerkiew św. Bazylego z XIV wieku,
- Kościół św. Joachima i Anny z 1752 roku,
- Kościół pw. Serca Jezusowego z 1731 roku.

Czy wiesz, że:
- Tysiącletni Włodzimierz uzyskał prawa miejskie stosunkowo późno, bo dopiero w 1431 roku?
- Włodzimierz to miejsce narodzin słynnego męczennika unickiego Św. Józefa Kuncewicza? Na miejscu jego domu rodzinnego w 1780 roku wystawiono cerkiew pw. Św. Mikołaja.
- W kościele Św. Joachima i Anny podobno były przechowywane do 1920 roku polskie insygnia koronacyjne?
- Włodzimierz był stolicą województwa? Postanowił tak ostatni sejm I RP w 1793 roku. Stan ten utrzymał się tylko do III rozbioru Polski w 1795 roku.
- Nazwa „Lodomeria” to zlatynizowane określenie księstwa włodzimierskiego? Nazwa „Galicja i Lodomeria” używana była wobec północno wschodniej prowincji cesarstwa austro - węgierskiego.
- We Włodzimierzu powstał słynny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego „Kroniki halicko - włodzimierskie”Wróć na początek || Krok wstecz << || Idź dalej >> || Punkt docelowy


Więcej zdjęć


Powrót do treści | Wróć do menu głównego