Choose your language Choose your language

Bełżec - Bełz. Turystyczny szlak transgraniczny


Idź do treści

Uhnów


To najmniejsze miasto na Ukrainie liczy tylko ok. tysiąca mieszkańców, choć nie zawsze tak było. Pod koniec XIX wieku mieszkało w Uhnowie ok. 5000, a w okresie międzywojennym - 3800 osób. Najstarsze zapiski o miesjcowości datowane są na rok 1360. W 1462 roku staraniem Zygmunta Radzanowskiego, Uhnów otrzymał prawa magdeburskie od króla Kazimierza Jagiellończyka. Pod koniec XV wieku wybudowano tu kościół i ustanowiono parafię katolicką. Od początku XVII wieku funkcjonował w Uhnowie klasztor Bazylianów. Wiek XVII zapisał się w miasteczku licznymi wojnami i klęskami żywiołowymi, jak zarazy i pożary. Po rozbiorach Polski Uhnów znalazł się w Austrii; po I wojnie światowej aż do 1951 roku był w granicach Polski. Miasteczko było przez wieki wielonarodowe; żyli tu Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Do dziś można podziwiać materialną spuściznę religijną po tych nacjach.


Warto zobaczyć:
- Kościół Wniebowzięcia NMP z 1695 roku,
- Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy z lat 1854-57 wraz z drewnianą dzwonnicą,
- Modernistyczną synagogę z początku XX wieku wraz ze szkołą żydowską,
- Klasztor Felicjanek z XIX wieku,
- Murowaną plebanię z XVII wieku,
- Młyn z XIX wieku z częściowo zachowanymi urządzeniami,
- Dobrze zachowaną typowo galicyjską zabudowę drewnianą,
- Figurę Matki Boskiej ustawioną na postumencie wykonanym z tzw. skamieniałych drzew,
- Wały ziemne dawnego zamczyska.

Czy wiesz, że:
- W uhnowskim kościele ślub planował Artur Grottger? Słynny malarz wypoczywał latem 1866 roku w pobliskich Dyniskach, a na Msze Święte uczęszczał wraz z narzeczoną Wandą Mone do kościoła parafialnego w Uhnowie.
- W Uhnowie urodził się Myrosław Onyszkiewicz „Orest”, ukraiński działacz narodowy?
- W Uhnowie znajduje się najmniejsze ukraińskie muzeum?Wróć na początek || Krok wstecz << || Idź dalej >> || Punkt docelowy


Więcej zdjęćPowrót do treści | Wróć do menu głównego