Choose your language Choose your language

Bełżec - Bełz. Turystyczny szlak transgraniczny


Idź do treści

Rawa Ruska


Położona nad rzeką Rawą, 10 tysięczna Rawa Ruska jest miastem przygranicznym, obok którego znajduje się ważne przejście graniczne. Miasto zostało założone w 1604 roku przez rodzinę Trzcińskich, choć nazwę zyskało 150 lat wcześniej za sprawą księcia mazowieckiego Władysława. Aby odróżnić je od Rawy Mazowieckiej dodano słowo „Ruska”. Od początku Rawa korzystała ze swego znakomitego położenia przy głównym trakcie Warszawa - Lwów, zwłaszcza, gdy w 1622 roku otrzymała przywilej na jarmarki. Po rozbiorach Polski Rawa znalazła się w Austrii, a w 1867 roku otrzymała status miasta powiatowego. Bardzo ważnym wydarzeniem dla rozwoju miasta było przecięcie się w 1887 roku dwóch linii kolejowych Lwów - Bełżec oraz Jarosław - Sokal. W 1916 roku Rawa zyskała bezpośrednie kolejowe połączenie z Warszawą. W okresie międzywojennym Rawa była miastem powiatowym z 12 tys.mieszkańców, w znacznym stopniu narodowości żydowskiej.


Warto zobaczyć:
- Klasztor O. reformatów z 1725 roku z kościołem p.w. św. Michała,
- Kościół parafialny p.w. Św. Józefa z 1776 roku,
- Dawny klasztor Felicjanek z końca XIX wieku,
- Cerkwie p.w. św. Jerzego z 1846 roku oraz pw. Przemienienia Pańskiego z 1837 roku,
- ratusz i kamieniczki mieszczańskie,
- Cerkiew pw. Św. Ducha z 1502 roku w pobliskim Potyliczu z zachowanym ikonostasem.


Czy wiesz, że :
- W 1698 roku w Rawie odbyło się spotkanie króla Polski Augusta II z carem Rosji Piotrem I? Celem spotkania było utworzenie sojuszu przeciwko Szwecji. 6 lat później spotkał się tu król szwedzki Karol II z pretendującym do tronu polskiego Stanisławem Leszczyńskim.
- W latach 1921 - 22 w rawskiej szkole dominikanek pracowała Julia Rodzińska, która w 2001 roku została uznana przez Jana Pawła II za błogosławioną?
- W czasie II wojny światowej w Rawie znajdował się obóz dla jeńców francuskich? Przetrzymywano w nim wielokrotnych uciekinierów z obozów jenieckich we Francji.Wróć na początek || Krok wstecz << || Idź dalej >> || Punkt docelowy

Więcej zdjęć


Powrót do treści | Wróć do menu głównego