Choose your language Choose your language

Bełżec - Bełz. Turystyczny szlak transgraniczny


Idź do treści

O szlaku


Po analizie trasy, a zwłaszcza przygranicznej specyfiki wytyczono
szlak okrężny, który prowadzi przez miejscowości:

BEŁŻEC - Lubycza Królewska - Hrebenne - Rawa Ruska [przejście graniczne] - Uhnów - BEŁZ - Waręż - Sokal - Litowież - Stara Lisznia - Nowowołyńsk - Zimno - Włodzimierz Wołyński - Uściług - Zosin [przejście graniczne] - Strzyżów - Hrubieszów - Gródek - Czumów - Ślipcze - Kryłów - Kolonia Kryłów- Dołhobyczów - Chłopiatyń - Budynin - Korczmin - Dyniska Stare - Jarczów - Korhynie - Łaszczówka - Tomaszów Lubelski - BEŁŻEC

Po polskiej stronie szlak zaczyna się w Bełżcu i prowadzi przez Bełz okrężnie do Bełżca. Po ukraińskiej stronie szlak zaczyna się w Bełzie i podobnie okrężnie przez Bełżec prowadzi do Bełza. W tych dwóch miejscowościach znajdują się „bramy” do tego szlaku, co oznacza szczególnie zaakcentowaną rolę Bełżca i Bełza w tym projekcie poprzez: wyraźne oznakowanie, tablice informacyjne typu mapa z przebiegiem, łatwo dostępne wydawnictwa z pełnym opisem, początek wycieczek zorganizowanych, itp.
Do tego okrężnego szlaku można się włączyć w każdym miejscu i w dowolnym miejscu go opuścić. Z chwilą uruchomienia przejścia granicznego w Dołhobyczowie szlak będzie mógł być podzielony na podokręgi:

Hrebenne - Dołhobyczów - Hrebenne i Dołhobyczów - Zosin - Dołhobyczów.
Opracowany i wytyczony szlak pozwala na organizowanie wycieczek z przewodnikiem. Szlak generalnie przeznaczony jest dla turystów zmotoryzowanych [plus wycieczki autokarem i mikrobusem], dostępny będzie również dla rowerzystów, zwłaszcza na wspomnianych „podokręgach”. Szlak przyczynia się do integracji gmin po obu stronach granicy, jak również otwiera możliwość aktywności gospodarczej dla mieszkańców. Granica w pewnym sensie jest przeszkodą, ale także atutem - przejazd szlakiem to przebywanie w 2 państwach.
Z pętli głównej oznakowane będą tzw. "sięgacze" do atrakcyjnych miejsc, które są poza trasą główną, ale warto je zobaczyć, a mianowicie:
- najwyższe na Roztoczu wzniesienia Goraje,
- bunkry linii Mołotowa w Dębach,
- Siedliska: skamieniałości, kościół z 1903 roku, cerkiew grekokatolicka, kaplica Św. Mikołaja,
- Potylicz, drewniana cerkiew z XVI wieku,
- Czerwonograd[Krystynopol], pałac Potockich, kościół Bernardynów z 1642 roku, kościół Bazylianów z 1776 roku,
- Uhrynów - ruiny kościoła Św. Katarzyny z 1837 roku,cerkiew Św. Mikołaja z 1899 roku
Masłomęcz – kraina Gotów,
- cerkwie w Mycowie, Dłużniowie, Sulimowie i Liskach Waręskich,
- Narol - pałac i duopolis, czyli dwumiasto "Narol – Lipsko "Powrót do treści | Wróć do menu głównego