Choose your language Choose your language

Bełżec - Bełz. Turystyczny szlak transgraniczny


Idź do treści

Lubycza Królewska


Lubycza jest siedzibą gminy, położonej w powiecie tomaszowskim. Przez miejscowość przechodzi droga krajowa Nr 17, dawny trakt królewski Warszawa - Lwów. Zasiedlenie terenu dzisiejszej miejscowości rozpoczęło się w latach 20. XV wieku, gdy objęli go Wołosi za zgodą ksiecia Ziemowita IV. Według legendy nazwa Lubyczy wywodzi się od imienia dziewczyny Luby, która spodobała się księciu, a jako, że Lubycza należała do dóbr królewskich, do nazwy przylgnął jeszcze drugi człon. O rozwój miejscowości dbali kolejni królowie potwierdzając dawne przywileje i nadając nowe, łącznie z prawami miejskimi. Lubycza była miastem od roku 1759 do lat 40. XX wieku. W XIX stuleciu dokonało się uprzemysłowienie miasteczka – powstały tu m.in. fabryka fajansu, zapałek, konserw, tartak, gorzelnia i dwa młyny. Na przełomie XIX i XX wieku Lubyczę zamieszkiwali prawie w całości Żydzi. W latach 1939 - 41 Sowieci pod Lubyczą wybudowali sieć bunkrów w ramach tzw. linii Mołotowa. W wyniku działań wojennych i powojennych dawna zabudowa miejscowości została prawie w całości zniszczona.


Warto zobaczyć:
- Kościół z roku 1904, pierwotnie kaplica pw. Aniołow Stróżów,
- bunkry linii Mołotowa w Dębach, Teniatyskach i Hucie Lubyckiej,
- Okoliczne cerkwie w Korniach, Żurawcach i Starym Machnowie,
- Klasycystyczny dwór w Wierzbicy oraz kaplicę grobową Lityńskich,
- Jedne z najwyższych roztoczańskich wzniesień - Goraje.


Czy wiesz, że:
- Według miejscowej tradycji w okolicy Lubyczy zabłądził w lasach i rozchorował się król Władysław Jagiełło? Miejscowi pasterze odnaleźli go i wyleczyli, stąd też otrzymali liczne przywileje.
- W lubyckim kościele znajduje się 400 - letni obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzący z koscioła w Rawie Ruskiej?
- Podwójne wzniesienie Goraje przecina granica województw? Z tego powodu jeden z wierzchołków, tzw. Krągły Goraj znajduje się na Lubelszczyźnie, a drugi, nieznacznie wyższy, tzw. Długi Goraj jest na Podkarpaciu.Wróć na początek || Krok wstecz << || Idź dalej >> || Punkt docelowy


Więcej zdjęć


Powrót do treści | Wróć do menu głównego